Česky   |   Slovníček   ||   English


Xenical (Roche) je léčivý přípravek na hubnutí, jehož účinnou látkou je orlistat. Jedna tobolka obsahuje 120 mg orlistatu. Jeho účinek je nesporný, i když relativně mírný. Xenical se užívá zpravidla 3x denně, spolu s hlavním jídlem. Orlistat je inhibitorem enzymů, které tráví tuky (lipáz). Díky tomu část tuku zůstane nestrávena a odchází ve stolici. Tím se sníží energetický příjem. Nejčastějším vedlejším účinkem jsou zažívací potíže (průjem, olejovitá stolice).

XenicalXenical není v ČR (i jinde) k dispozici bez lékařského předpisu. Stejnou účinnou látku, ale v polovičním množství obsahuje přípravek Alli (Glaxo SmithKline), který je v ČR (i jinde) k dispozici bez lékařského předpisu.

Vzhledem k mechanismu působení je zřejmé, že účinek se dostaví jen tehdy, pokud strava obsahuje tuky. Pokud již někdo konzumuje dietu chudou na tuky (typické pro stravování anorektiků), uživání Xenicalu je bez efektu. V každém případě je ale anorexie a hlavně bulimie překážkou v aplikaci přípravku na hubnutí Xenicalu.

Další informace a dokazy týkající se orlistatu (Alli, Xenicalu)