Česky   |   Slovníček   ||   English


Zrna zelené (nepražené) kávy obsahují řadu látek, které se pražením zničí. Jednou z nich je chlorogenová kyselina, známá také pod zkratkou CGA (chlorogenic acid). Jedná se o přírodní antioxidant, v rostlinách slouží jako meziprodukt pro syntézu ligninu. A mezi další předpokládané pozitivní efekty, která CGA má, patří pomalejší vyplavování glukózy do krevního oběhu po jídle a především nápomocný efekt na snížení váhy.

Chlorogenovou kyselinu farmaceutické společnosti začaly testovat na podporu hubnutí relativně nedávno, někdy okolo roku 2002.

Pokusy v tomto směru byly úspěšné a klinické testy pozitivní vliv na hubnutí potvrdily. Lidé s nadváhou, kteří dostávali standardizované extrakty ze zelené kávy s obsahem chlorogenové kyseliny, zhubli statisticky významně více než kontrolní skupina, která dostávala neúčinnou kontrolní látku (tzv. placebo).

Účinek nebyl nějak závratný, ale to je v případě výrobků určených na běžné. Ani registrované léky na hubnutí s účinnou látkou orlistat (na trhu jako Alli nebo Xenical), se mohou chlubit jen několika kilogramy zhubnutými za rok, jak alespoň vypovídají klinické studie.

Další info: