Česky   |   Slovníček   ||   English


Alli (Glaxo SmithKline) je léčivý přípravek na hubnutí, jehož účinnou látkou je orlistat. Jenda tobolka obsahuje 60 mg orlistatu. Jeho účinek je nesporný, i když relativně mírný. Alli se užívá zpravidla 3x denně, spolu s hlavním jídlem. Orlistat je inhibitorem enzymů, které tráví tuky (lipáz). Díky tomu část tuku zůstane nestrávena a odchází ve stolici. Tím se sníží energetický příjem. Nejčastějším vedlejším účinkem jsou zažívací potíže (průjem, olejovitá stolice).

AlliAlli je v ČR (i v jiných zemích) k dispozici ve volném prodeji bez lékařského předpisu. Stejnou účinnou látku, ale v dvojnásobném množství obsahuje přípravek Xenical (Roche), který ale v ČR (i jinde) pouze na lékařský předpis.

Vzhledem k mechanismu působení je zřejmé, že účinek se dostaví jen tehdy, pokud strava obsahuje tuky. Pokud již někdo konzumuje dietu chudou na tuky (typické pro stravování anorektiků), uživání Alli je bez efektu. I výrobce doporučuje v případě, že konzumované jídlo je chudé na tuky, odpovídající dávku vysadit. V každém případě je ale anorexie a hlavně bulimie překážkou v aplikaci přípravku na hubnutí Alli.

Další informace a dokazy týkající se orlistatu (Alli, Xenicalu)