Česky   |   Slovníček   ||   English


Anorexie a bulimie, dieta, hubnutí: Mini-slovníček základních pojmů z oblasti mentální anorexie a bulimie (poruch příjmu potravy), hubnutí a diet.

Mentální anorexie

AnorexieMentální anorexie (lat. anorexia nervosa) patří mezi psychicky podmíněné poruchy příjmu potravy. Pacienti jsou charakterističtí extérmní nízkou váhnou a obsesivním strachem před jejím zvýšením. Anorektiční pacienti se snaží kontrolovat svou váhu dobrovolným hladověním, neúměrnou fyzickou zátěží (cvičením), prostředky pro snížení váhy (pilulky na hubnutí, diuretika). V nejtěžších případech může mentální anorexie skončit i smrtí.

Mentální anorexie postihuje převážně dospívající dívky. Pouze asi 10% pacientů s touto diagnózou jsou muži.

Bulimie

Bulimie (lat. bulimia nervosa je další psychickou poruchou příjmu potravy. Poprvé byla popsána v roce 1979. Bulimie je charakterizována nárazovitým masivním přejídáním, které je pak následně kompenzováno.

Mezi nejčastější „kompenzační“ metody patří vyvolání zvracení, používání projímadel, klystýrů neb diuretik. V přibližně 7% případů pacientů „kompenzují“ přijatou energii následným nepřiměřeným cvičením nebo hladověním.